Kiskert, komposztálás

A konyhakert, a kiskert és a komposztálás vezetésével, illetve elkészítésével és mozzanataival....


Csalán: 

Sokan a csalánra csak, mint kellemetlen csípős növényre gondolnak, amely az erdőben séta vagy túrázás közben égető csípős fájdalmat tud okozni. Ám, ez a növény az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk, amely számtalan betegségre és probléma nyújt megoldás már több száz éve.

A csalán 30 cm.-től egészen 1-1,5 méter magasságik is megnőhet, de néha ember nagyságú csalánerdővel is találkozunk. Levelei tojásdad alakúak keresztben átellenesen álnak egymással szemben. Bár nálunk, mint gyomnövény van számon tartva régen nagymamáink még ültették és szaporították a kertben, hiszen az egyik leghasznosabb gyógynövényünk egyben.

Mitől is csíp a csalán? A növény leveleinek és szárán apró kis csalánszőrök találhatók, amelyek ha letörnek, hangyasavat juttatnak a bőrbe, és ez okozza az égető viszkető szúrós fájdalmat. Állítólag az indián asszonyok még a terhesség alatt is fogyasztották a csalánt, mert erősített a magzatot, és megkönnyíti a szülést.

csalan_1.jpg

Ha az erdőben vagy a réten csalánt szeretnénk szedni, a legjobb, ha kesztyűt húzunk és így szedjük le a friss leveleket és hajtásokat. A növény frissen, de akár szárítva is felhasználható, sokáig eltartható. Ihatjuk teának, használhatjuk borogatásként, tinktúraként, de reumás betegségre közvetlenül a fájó testrészre téve.

Ültethetjük kertünkbe vagy egy cserépbe, nagyon hasznos gyógynövényünk válik belőle. Talán nincs is olyan betegség, amelyre a csalán valamilyen formában ne hozna enyhülést. Legismertebb gyógyhatása a magas vízhajtó hatása, ebben az esetben igyunk csalánteát kúraszerűen, de minden hónap után hagyjunk ki legalább 1hét szünetet. A kúra alatt szedjünk kálium tablettát, mert a vízhajtó hatása révén kiüríti a szervezetünkből a káliumot, ami izomgörcshöz, szédüléshez vezet.

csalan_2.jpg

A csalánban sok az A -provitamin, ami segít megőrizni a bőr szépségét, és rugalmasságát, hatásos a korpás fejbőr ellen és a hajhullást is csökkenti. De emellett magas a C-vitamin tartalma is, általános élénkítő és erősítő hatású az immunrendszerünkre, javítja a vérkeringést, csökkenti a magas vércukorszintet, vértisztító és vérzéscsillapító is. A csalánfőzet jó hatással van az emésztő rendszerünkre, az epére, a májra, a vesére, és gyulladáscsökkentő hatása is kiemelkedő.

csalan_3.jpg

A frissen szedett csalánlevél vízben áztatva, majd néhány nap után leszűrve kiváló permetező szer lehet a tetűk és más rovarok ellen növényeinknél. A csalánteát friss vagy szárított levélből is elkészíthetjük, 4 dl vízhez adjunk 1 kanál csalán levelet, forrázzuk le, majd hagyjuk állni kb. 20 percig. Szűrjük le és fogyasszuk el napi 1x vagy 3 adagban elosztva. Ülő fürdőhöz 7 dl vízhez adjunk 4 nagykanál csalánt, majd forrázzuk le és hagyjuk állni 10 percig és ezt adjuk hozzá a fürdővízhez. Ha a fejbőrünkkel van, problémánk 4 liter vízbe tegyünk 5 maréknyi levelet és forrás után hagyjuk kihűlni, majd ezzel öblítsük le hajunkat. Reumás fájdalmak esetén a fájó testrészt csapkodjuk meg friss csalánnal.

Ám a csalán nem csak, mint gyógynövény, hanem ételként is elkészíthető. Főzhetünk belőle csalánleveset, salátát, vagy főzeléket. Főzés során a csípős érzést okozó vegyültetek eltűnnek, így az étel kellemes és pikáns lesz.

Aki tavasszal fáradtnak és túl energiaszegénynek érzi magát, okvetlenül próbáljon ki egy hónapos csalán kúrát, és májusra úgy érzi magát, mint aki újjászülettet.


 Veronika gyógynövény:

 Meghűléses betegségek idején nyákoldó, köptető, illetve gyomor és bélhurut esetén a kellemetlen tünetek csillapítására alkalmazzák. Enyhe reumatikus panaszok, ízületi fájdalmak esetén is alkalmas kiegészítő kezelésként.

veronika.jpg

A koleszterinszint csökkentésére, máj- és lépbántalmak, bőrbántalmak, például ekcéma enyhítésére is szolgál az orvosi veronika.

Szárán világoskék vagy lila virágfüzér látható. 

Tea elkészítése:
negyed liter vízhez púpozott teáskanálnyi orvosi veronikát adunk, forrázzuk, és rövid ideig állni hagyjuk.

Kakukkfű:

 Hatóerejét a benne található timolnak és karvakrolnak köszönheti, amelyek baktériumölő, fertőtlenítő, szélhajtó és görcsoldó hatásúak. A keserűanyagok élénkítik az emésztést, csökkentik az étvágytalanságot, mivel fokozzák az emésztőnedvek termelését.

kakukkfu.jpg

Sokoldalúságának bizonyítéka, hogy még torokgyulladás ellen is hatásos, ha leveleit rágcsáljuk. Gargalizálni is lehet vele torokfájás esetén. Egyúttal a rovarcsípések okozta vizsketést is enyhíti. Alacsony vérnyomás ellen is jó.

Tea: 1 teáskanálnyi kakukkfüvet forrázzunk le egy csésze vízzel, hagyjuk negyed órán át lefedve, és utána szűrjük le.

Gyömbér: 

 A gyömbér csillapítja a terhességi rosszullétet! (zingiber officinale)

Kismamáknak javasoljuk, a terhességi rosszullét ellen próbálják ki a gyömbért, mint gyógynövényt alkalmazni.

A gyömbér a gyömbérfélék családjába tartozó gyógy és fűszernövény.

Dél Ázsia trópusi területeiről származik, de mára már az egész világon elterjedt, mint fűszernövény, ám nálunk kiskertben nem termesztik. Sőt itthon még maga a fűszernövény sem a konyhák kedvence.

A spanyolok hódításával a növény eljutott Amerikába is, és ma is nagy sikert arat. Kevés törődés mellett cserépben is könnyedén nevelhető fűszer és gyógynövény.

A növény gyöktörzsét használják fel a fűszerezéshez, amely kívül szürkés, belül sárgás, íze kellemesen csípős, és citromillatú. Levelei párhuzamosan elágazók, és lándzsás alakúak.

gyomber.jpg

Virágai sárgásfehérek, a szélük enyhén bíborvörös. Magról elég nehéz szaporítani, de tőhajtásokról már otthon is szétültethetjük a növényt.

Ha szeretnénk saját otthonunkban gyömbért nevelni, vegyünk a boltban egy szép nagy gyömbért, és helyezzük otthon egy üveg tetejére úgy, hogy fogpiszkálókat szúrjunk bele, majd a rizoma alját tegyük bele a vízbe.

Ha szerencsénk van és található némi gyökér is a rizomán hamarosan kihajtanak a friss üde zöld gyömbér levelek.

gyomber_2.jpg

Főzéshez és fűszerezéshez egyaránt használhatunk friss vagy szárított gyömbért is, de porrá őrölve is megvehetjük bármely nagyobb élelmiszerboltban.

A növény alkotórészei között megtalálhatók az illóolajok, ásványi anyagok, keményítő és a cukor is. Nagyon jó hatással van a gyomorbetegségekre, de hatásos az étvágytalanság ellen is, sőt a terhesség idején fellépő rosszullét és gyomorbántalmak ellen is enyhülést hozhat.

Emellett csökkenti az ízületi fájdalmakat, a reumás panaszokat, télen pedig a megfázás ellen is hatosos. Főzhetünk belőle teát, fogyaszthatjuk nyersen, reszelve, fűszernövényként pedig használhatjuk a rizshez, a gombához, és süteményekbe is.


A gyömbért csak a főzés végén adjuk az ételhez és kis adagokban, nehogy túlcsípős vagy túl gyömbéres legyen az étel. Közben érdemes kóstolgatni, mert egy nagyon erős aromás fűszernövényről van szó.


A gyömbért Hongkongban cukorral átitatják, és úgy fogyasztják. Angliában és Amerikában a gyömbér sör, a gyömbér likőr és a gyömbéres kenyér arat hatalma sikert.

Az illatszer ipar is kezdi felfedezni az utóbbi években a növény különleges illat aromáját.

Kiváló különleges aromájú fűszernövény, érdemes kipróbálni a konyhában, és télen megfázunk, netán fáj a gyomrunk gyógynövényként is a segítségünkre lesz.  


Pásztortáska: 


 A pásztortáska enyhíti a klimax tüneteit!

Ki gondolta volna, hogy ez az úton-útfélen előforduló, flavonoidokban és peptidben gazdag gyógynövény akár a klimax tüneteit is képes csökkenteni, sőt egy valódi ragadozó növényről van szó.


Persze nem ránk nézve veszélyes a pásztortáska, hanem főként a szúnyoglárvák számára. Magvai ugyanis nedves környezetben viszkózus anyagot termelnek, amihez a kis testű, vízhez kötődő rovarok hozzáragadnak és elpusztulnak, így akár proto-húsevőként is tud viselkedni.

Ez az Európában őshonos, de a világon sokfelé elterjedt, kertekben, mezőkön, városi területeken, útszélen, töltések mentén is előforduló, nem túl igényes gazféle egész nyáron virágzik. Ilyenkor lehet leszedni a növény virágos, leveles szárának felső részét. Ügyeljünk arra, hogy tiszta helyen gyűjtsük, ne utak, vasutak mentén!

pasztortaska.jpg


Ez a közönséges virág közismerten vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatású. Napi 2-3 csészényi tea enyhítheti az orr-, gyomor-, bél- és méhvérzést. Erős menstruációs vérzés esetén 8-10 nappal a havi vérzés kezdete előtt napi két csészével indítsuk el a teakúrát. Klimaxban járó nőknek is érdemes fogyasztani egy hónapon át, majd három hét kihagyással folytatni. Vérző aranyér esetén ajánlatos ülőfürdőt venni. Magas- és alacsony vérnyomás ellen egyaránt alkalmazható. Ugyanakkor várandósság és szoptatás ideje alatt alkalmazása nem ajánlott! Elhúzódó vérzés esetén pedig orvosi kivizsgálás szükséges.

Hatékonyságát a benne található antioxidáns tulajdonságú flavonoidnak, a vérzéscsillapító peptidnek, kálium- és kalciumsóknak, kolinnak, tiraminnak köszönheti. Magvai, levelei és gyökere ehetőek.

pasztortaska_2.jpg


Kínában élelmezési céllal termesztik, a „hirtelensütött pásztortáska-levelek" (Stir-fried Shepherd's Purse leaves) helyi ínyencségnek számítanak. 

Tea: Forrázzunk le 2 dl forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított, apróra vágott növényt, hagyjuk állni negyedórára, majd szűrjük le.

 Zsálya:

 A zsályatea mandulagyulladás ellen is hatásos

Az orvosi vagy kerti zsályát ezen túlmenően még fűszernövényként is használhatjuk. Gyulladás gátló hatásának köszönhetően elsősorban torokfájásra, kezdődő torok-, illetve mandulagyulladásra is kitűnő.

zsalya.jpg

A védett, napos helyeket kedvelő, réteken és legelőkön fellelhető mezei zsálya sötétlila virágait leginkább öblögetésre használják.


Még ennél is hatékonyabb gyógyító szer az orvosi vagy kerti zsálya. Vértisztító és bélzavarokat megszüntető hatása mellett teájának még számos jótékony tulajdonságát ismerjük: csökkenti a puffadást, lándzsás útifűvel és ökörfark-kóró virággal elegyítve pedig még asztma ellen is hatásos. A belőle készített öblögető víz a szájüreg gyulladásos problémáira, szájsebekre nyújthat megoldást. 
Gyógyteáját csak mértékkel szabad fogyasztani. 
Terhes, ill. szoptató nőknek nem ajánlott. 

zsalya_2.jpg

Zsályás ülőfürdőt mind alhasi panaszokban, mind ideggyengeségben szenvedőknek érdemes venni. 

Felhasználási javaslat: 
Tea, amellyel öblögethetünk is: 1 teáskanál zsályát adunk negyed liter vízhez, forrázzuk, kis ideig állni hagyjuk. 
Ülőfürdő: két marék levelet éjszakára beáztatunk hideg vízbe. Másnap felforraljuk, és a felmelegített kivonatot a fürdővízhez öntjük.

Lándzsás utifű :

 Mire és hogyan használható a lándzsás útifű

Az utak uralkodójaként is emlegetett növény ősidők óta áldás az emberiség számára, hiszen a légzőszervi megbetegedések legfőbb orvoslója, de teája sokak szerint segít leszokni a dohányzásról.


A sebek pedig gyorsabban begyógyulnak, ha leveleivel borogatjuk a sérülést.

A rétek, utak, legelők bővelkednek útifűben. A kifejlett, apró fehér virágú növény leveleit május- június környékén érdemes gyűjteni, amelyek nyálkát és cseranyagot, flavonoidokat, kovasavat, cink és káliumsókat, iridoidokat (aukubint) tartalmaznak. Ennek köszönhetően baktériumölő, köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, összeszúzva levelei pedig az égési sebeket is.

A belőle készített tea elsősorban légúti betegségek kezelésére jó, mivel nyálkaoldó és köhögéscsillapító, de használják gyomorégés és légúti hurut ellen is. Az öblögetés és gargalizálás szintén nagyon hatékony ilyen esetekben. Ha súlyosan beteg valaki, négyszer-ötször is ajánlott az útifű-tea fogyasztása naponta. 

landzsas_utifu.jpg


Tea: Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel 1 vagy 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Naponta 2-3 csésze teát fogyasszunk. 

Szirup: Forrázunk le 3 dl vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet újfent forraljuk fel, majd kis lángon sűrítsük be, és keverjünk hozzá 150-200 g mézet. Főleg a gyermekek használják, naponta 1-2 evőkanálnyi fogyasztása ajánlott. 

 Borogatás, gargarizáló szer: Csészénként 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet leöntünk hideg vízzel, gyakori kevergetés mellett 1 órán át állni hagyjuk. Alkalmazható a száj és toroknyálkahártya, illetve a bőr gyulladásainak kezelésére.

Körömvirág: 

 Magas vérnyomás ellen hatásos a körömvirág


A vidéki kertjeink jól ismert gyógynövénye a sárga szirmú körömvirág. A legsokoldalúbb szer, amit mind külsőleg, mind belsőleg lehet alkalmazni.

A mediterrán eredetű virág teája megkönnyíti az emésztést, gyomor- és nyombélfekély kezelésére is alkalmas. Elősegíti az emésztőszervi gyulladások gyógyulását, erősíti a nyirokkeringést, és megszünteti a nyirokcsomók duzzanatát. Vérnyomáscsökkentő, menstruáció elősegítő és gyulladást enyhítő hatású. 

A belőle készített kenőcs nehezen javuló sebek, bőrelváltozások gyógyítására, fehérfolyás elleni öblítők alkotórészeként alkalmazzák. Lábgombásodás ellen is kitűnő. A körömvirág viszketéscsillapító, nyugtató hatású, valamint fertőtlenítő, vérzéscsökkentő és sebgyógyító szer. Szintén használják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén.

koromvirag.jpg


A szájüreg megbetegedésekor is jótékony hatású a belőle készített öblögető szer. 

Szirmaival ízesíthetjük a rizst, halat, húslevest, krémsajtot, joghurtot, vajat, omletteket, tejes ételeket és édes süteményeket, de díszíthetjük is ételeinket velük.

koromvirag_2.jpg


Tea: 1 púpozott teáskanál körömvirágot adunk negyed liter vízhez.
Kenőcs: két marék körömvirágfüvet összevágunk, fél kilónyi, természetes eredetű forró zsírba beletesszük, tovább melegítjük. Lefedve egy napig állni hagyjuk, kissé felmelegítjük, majd egy vászonkendőn átszűrjük, és egy kis dobozba tesszük.

Napraforgó: 

E-vitamin bomba a napraforgó

A napraforgó a nyár egyik legszebb élénksárga virága, amely hatalmas fejével követi a nap útját. Ám a napraforgót, mint gyógynövényt is hasznosíthatjuk, könnyedén és sokoldalúan.

A napraforgó a fészkes virágúak családjába tartozó egynyári dísznövény. Manapság a világ étolaj gyártásnak egyik alapnövénye, így hazánkban is hatalmas napraforgó táblákkal találkozunk utazásaink során. Jelenleg kb. 250000 hektáron termesztik nálunk, világviszonylatban több mint 10 millió hektáron.

Kiskertben egyre ritkábban ültetik, pedig díszítő értéke mellett, mint gyógynövényt is felhasználhatjuk. Igénytelen így kevés gondozás mellett is hamar növekszik és virágzik kertünkben.

Észak-Amerikában az indiánok már több ezer éve termesztik és fogyasztják, ma már nagyüzemben folyik a termesztése több országban. Mint sok más növény így a napraforgó is Mexikóból került be Európába, először, mint dísznövény, majd Oroszországban vált gazdasági haszonnövény belőle. A II. világháború után a zsírszükségletek kielégítésére és pótlására kezdték el olajnövényként termeszteni.

napraforgo.jpg

Ma már gazdag fajta és forma választékkal találkozhatunk, van törpe és óriás napraforgó is. A legismertebb a nagyfejű napraforgó, amelynek a virág átmérője elérheti 60 cm.t is. A szemek színe nagysága és olaj tartalma függ a fajtától is.

Kémiai alkotórészei:

Esszenciális zsírsavak, fehérjék, vitaminok, B1, B2, és E vitamin, ásványi anyagok, nyomelemek, foszfor, káliumba napraforgómagban található E vitamin igen jelentős, így erős antioxidáns hatású, erősíti immunrendszerünket, és sejtvédő tulajdonsággal is bír.

Csökkenti a magas koleszterin szintet, és a magas várnyomást. Aki ilyen betegségekben szenved, igyon rendszeresen napraforgómagból készült teát, vagyis 1 liter forró vízbe tegyünk bele egy csésze nyers hántolt napraforgómagot, és főzzük kb. fél óráig. Szűrjük le és osszuk le négy adagra. Ugyanezt napraforgó virágszirommal is megtehetjük, ami szintén jótékony hatással lesz szervezetünkre.

napraforgo_2.jpg

Aki szeretne több B és vitamint szervezetébe bevinni minden hónapban iktasson be étrendjébe 15 dkg hántolt napraforgómagot.

Cickafarkfű: 

 A cickafark nem csak egy szép színes kerti virág, de az egyik leghasznosabb gyógynövényünk is, amely nem hiányozhat egy háztartásból sem.

A cickafark a fészkes virágúak családjába tartozó dísznövény, amely ma már egyre több kertben megtalálható. Hazánkba utak mentén, réteken legelőkön is gyakran találkozunk vele, de legtöbbször gyomnövényként gondolunk ár.

A növény kb. 30-40 cm magasra is megnőhet, levelei 20 cm hosszúak szárnyaltan osztottak. Virágzata jellegzetes fészkes virágú, sárga néha rózsaszín vagy fehér színben is előfordul. Júniustól egészen az ősz végéig nyílik, évelő növény így elég egyszer elültetni kertünkbe. A nyár folyamán érdemes többször is visszavágni, mert így folyamatos virágzásra bírjuk a növényt. Vágott virágnak vagy szárított virágnak is alkalmas, hosszú ideig megőrzi színét.

Ha száraz virágként szeretnénk felhasználni, fejjel lefelé akasszuk fel egy jól szellőző helyen és pár hát múlva már tehetjük is a vázába vagy száraz virágcsokorba.

cickafarkfu.jpg

A cickafarkot kertünk napos részébe ültessük, jól viseli a szárazabb homokos talajt is. Igénytelen mégis nagyon szép növény, jól viseli a nyári hőséget is. Évelőágyakba vagy szegélynövénynek is alkalmas, hatalmas sárga virágával szép színfoltot ad kertünknek. Szaporítása egyszerű tőosztással, vagy magról is könnyedén növelhetjük az állományt.

A cickafark nem csak egy szép színes kerti virág, de egészségünk érdekében is felhasználhatjuk. A gyógynövény iparban a szárát, levelét és virágzatát is felhasználják. A virág egy azulén tartalmú kék színű illóolajat tartalmaz, de ezen kívül található benne klór, kálium, nátrium és vas is.

cickafarkfu_2.jpg

Gyógyhatásai: gyulladáscsökkentő, erősíti, a vénákat javítja a keringést, és vérzéscsökkentő is. A visszérgyulladás ellen is jól bevált gyógynövényes módszer, akár borogatáskánt, akár belsőleg alkalmazva.

Legtöbbször gyógytea formájában fogyasztjuk, ezt napi 2 csészével érdemes beiktatni étkezéseink közé kúraszerűen kb. 1 hónapig. Utána szünetet kell tartani. A tea étvágyserkentő, görcsoldó, fertőtlenítő hatású, külsőleg a főzet fogínygyulladásra és szemgyulladásra is használható.

cickafarkfu_3.jpg

Gyógynövényes fürdőhöz adjunk a fürdővízhez 100 g cickafarkot ez nagyon hatásos aranyér és más gyulladásos betegségek ellen.

Tehát mindenképp érdemes kertünkbe cickafarkot ültetni, hiszen ezzel egy szép színfoltot kapunk, egy vágott virágot a vázánkba és egy sokoldalú gyógynövényt otthonunkba.



Kutyatej:


A kutyatej (Euphorbia) a kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjának névadó nemzetsége közel 1700 fajjal. Nevét Numidia egykori királyának,II. Jubának görög udvari orvosáról kapta. A nemzetség további magyar megnevezései A Pallas nagy lexikona szerint: ebtej, farkastej, farkasfű, tejesfű, fűtej.

Elterjedése:

mérsékelt égövtől a trópusokig terjedt el az Ó- és az Újvilágban egyaránt; a legtöbb Afrikában és Dél-Amerikában. Több afrikai fajpárhuzamos evolúcióval az amerikai kaktuszokhoz hasonló törzsszukkulens növénnyé alakult.

Európában mintegy száz fajuk honos; ezek közül Magyarországon 37 él vadon.

Megjelenése, felépítése, életmódja:

Páratlanul változatos nemzetség: a fajok között apró egyéves növények(mint például a farkas kutyatej és fatermetű, CAM fotoszintézisűpozsgások egyaránt előfordulnak. Valamennyi faja fehér tejnedvet tartalmaz; a nemzetség erről kapta magyar nevét.

Levelei váltakozva vagy átellenesen, ritkán örvösen állnak.

Többnyire egyivarú virágainak nincsenek sziromlevelei, ezeket időnként a murvalevelekből átalakult álcsészelevelek pótolják. A többnyire nem túl feltűnő virágok a beporzó rovarokat a bőséggel termelt nektárral csalogatják.

Valamennyi faja és a növény minden része mérgező; hatóanyagai aditerpének. Csípős ízű tejnedve hánytató, hashajtó hatású.

Valamennyi, a Kárpát-medencében honos faja értéktelen gyomnövény. A jószág nem legeli; ha a tehén mégis megeszi, piros lesz tőle a teje. A liba a levelétől megdöglik.

A pozsgás fajok a kaktuszokhoz hasonlóan tövises cserje, gömb- és oszlopos alakúak egyaránt lehetnek. A kaktuszokhoz hasonlóan bordásak, a bordák élein tövisekkel (ezek rendszerint párosával vagy hármasával nőnek).

Felhasználása :

A népi gyógyászatban több faját hashajtónak használták. Mivel tejnedve felmarja a bőrt, több faj nedvét hólyaghúzó szernek alkalmazták. AzEuphorbia heptagona nedvéből Afrikában nyílmérget főztek. AzEuphorbia picta nedvéből nyers kaucsukot állítottak elő.

szőrös kutyatej (Euphorbia hirta) Afrikában és Ázsiában régóta ismert gyógynövény. Különlegessége, hogy a nem tartalmazza a többi kutyatejben előforduló mérgező anyagokat.

Több pozsgás faját dísznövénynek ültetik.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 19
Heti: 62
Havi: 590
Össz.: 217 857

Látogatottság növelés
Oldal: [Tavasz-Nyár-Ősz] Gyógynövény ABC
Kiskert, komposztálás - © 2008 - 2024 - kerteszeteshobby.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »